Dylemat wyboruNa świecie praktykowanych jest wiele różnych sztuk walki jak Karate, Kung Fu, Muay Thai, Savate, Taekwondo, Jeet Kune Do - JKD, Wing Chun, Aikido, Tai Chi, Capoeira,

sportów walki jak brazylijskie Jiu Jitsu - BJJ, Judo, zapasy, Sambo, boks, kickboxing, mieszane sztuki walki - MMA

oraz systemów walki jak Samoobrona, Combat, Krav Maga, Systema, choć podział na te kategorie bywa w niektórych przypadkach niejednoznaczny.

● Jak spośród nich wybrać te najbardziej odpowiednie?

● Jak odróżnić dyscypliny mające pozytywny wpływ na nasze umiejętności walki, od tych których wpływ jest negatywny?

Odpowiedzią jest WSPÓŁZAWODNICTWO! Wszędzie tam, gdzie zmaga się i walczy o wygraną przeciwko drugiej osobie, która autentycznie stawia opór, atakuje i broni się, uczymy się realnych umiejętności walki. Chcąc nauczyć się jak walczyć trzeba sparować w realistyczny sposób.

To proste, ale dlaczego jest to tak ważne? Trenowanie ze współzawodnictwem gwarantuje nam, znacząco zwiększając prawdopodobieństwo, że będziemy umieli zastosować to czego się nauczyliśmy w prawdziwej walce, podczas turnieju na macie, w ringu, czy w oktagonie lub w czasie samoobrony na ulicy. Trenować w ten sposób da się różne sportowe techniki dźwigni, duszeń, rzutów, podcięć, sprowadzeń, przetoczeń, uderzeń i kopnięć. Czy można mieć taką pewność w przypadku, tzw. "brudnych" technik, jak uderzenia w oczy, kopnięcia w krocze, czy inne, których nie można przetrenować na sposób sportowy? Czy nie lepiej jest polegać na technikach, które wielokrotnie sprawdziło się w warunkach zbliżonych do tych, w których przyjdzie nam walczyć?

Zatem wszystkie te dyscypliny walki nie oparte o współzawodnictwo nie będą działały przeciwko oporującemu przeciwnikowi. Nie ma żadnych gwarancji. Załamią się pod naporem ciosów, czy siłą chwytów, nie będąc w stanie poradzić sobie z agresywnym atakującym. Wszystko co mogą dać to złudzenie umiejętności walki prowadzące do destrukcyjnego samooszukiwania się.

CMW Żywiec oferuje treningi bazujące na sportach walki oraz na metodologii opartej o zasady współzawodnictwa i mechaniki. W bezpieczny sposób nauczysz się użytecznych umiejętności, które spełniają swoje podstawowe zadanie - pozwalają się obronić! Co najważniejsze, takie trenowanie buduje autentyczną pewność siebie, która sprawi że będziesz znacznie mniej podatny na zostanie zaatakowanym. Agresorzy wyszukują ofiar, lecz dobrze się zastanowią zanim zmuszą Ciebie do samoobrony. A nawet jeśli, to będziesz miał bardzo duże szanse wyjść cało z takiej konfrontacji.

Zanim podejmiesz ważną decyzję co trenować, zapoznaj się z ofertą akademii opartych na współzawodnictwie! Inwestując swój czas i pieniądze warto wziąć to pod uwagę.


Centrum Mechaniki Walki w Żywcu. Przewaga dzięki mechanice!