Wartość i kultura trenowaniaW świecie, w którym wszystko musi być natychmiast treningi niosą tym większą wartość. Dziś oczekuje się, że cokolwiek ktokolwiek zechce, powinno być już i zaraz. Ale praca nad sobą taka nie jest, a treningi to właśnie praca nad sobą. Dobre rezultaty nie są natychmiastowe. Wymagają czasu i wysiłku, co podnosi ich wartość. Wiedziano o tym od dawna. Wartość treningów doceniali już Starożytni, a współczesne rozumienie ich podstaw jak też akumulacja i przede wszystkim udoskonalenie wiedzy sprawiły że trenujemy dziś znacznie lepiej niż oni kiedykolwiek mogli.

Trening walki służy obronie życia w szerszym sensie, nie tylko jako forma samoobrony, ale i ochrony trenujących przed chorobami cywilizacyjnymi, które są zmorą współczesnego społeczeństwa. W ten sposób treningi służą nie tylko jednostce, ale i całemu społeczeństwu. Jednak ta służba nie kończy się tylko na korzyściach zdrowotnych. Treningi podnoszą morale grupy, a ta postawa udziela się ludziom wokoło. Treningi walki wręcz wzmacniają fizycznie i mentalnie, a takich silnych i uważnych ludzi zawsze potrzeba.

Treningi uczą jak radzić sobie z porażkami, i że zwykle trzeba wiele razy odnieść niepowodzenie zanim osiągnie się sukces. Jest to jedna z życiowych lekcji jakiej nauczymy się trenując. Inna lekcja to taka, żeby znać swoje możliwości oraz ograniczenia i działać zgodnie z tą wiedzą. Czasem wymaga to uczenia się na swoich błędach. Tak czy inaczej trzeba podejmować decyzje, a wiedza o sobie samym jest zawsze pomocna by robić to jak najlepiej i z godnością. Nikt inny nie przejdzie za nas tą ścieżką. Dlatego treningi są dobrą metaforą życia.

Nasze podejście do treningu sportów walki różni się od tego w innych szkołach. Filozofia CMW jest dobrze ugruntowana i została opisana w osobnym artykule. Nasze treningi bazują na rozumieniu mechaniki walki. Posługujemy się zasadami i pojęciami mechanicznymi, aby wiedzieć co odpowiada za skuteczność trenowanych technik. Ideałem jest dla nas precyzyjne rozumienie podstaw walki idące w parze z umiejętnościami w tym zakresie. Takie całościowe ujęcie sprawia, że treningi są jeszcze bardziej wartościowe. Wówczas walka jest nie tylko sztuką, ale w pierwszej kolejności nauką. Opanowanie tej nauki wymaga jednak odpowiedniego środowiska, dlatego też na treningach dbamy o dobrą, rodzinną atmosferę. Prawdziwie w takim gronie otwierają się możliwości, gdyż z kim lepiej i bezpieczniej trenować i uczyć się jeśli nie z osobami, którym można zaufać.

Kultura trenowania w CMW oparta jest na następujących filarach:

● WIEDZY: jak należy trenować wspólnie i w jaki sposób to co trenujemy działa.

● UMIEJĘTNOŚCI: które doskonali się na treningach. Ważne by umiejętności obejmowały wszystkie obszary walki i były trenowane przedkładając technikę (opartą na zasadzie dźwigni, rozkładach masy, równowadze i ekonomicznym ruchu) nad atrybuty (siłę, szybkość, wytrzymałość - istotne jednak na zawodach i podczas samoobrony) co pozwala zwiększyć efektywność, gdyż technika wsparta atrybutami daje przewagę, lecz same atrybuty niekoniecznie.

● BEZPIECZEŃSTWA: swojego i partnera treningowego. Bezpieczeństwo jest też kwestią odpowiednich metod treningowych.

● DRUŻYNY: dzięki której razem zdobywamy wiedzę i umiejętności. Uczymy się także od siebie nawzajem. Wszyscy uczestnicy treningów grupowych mają swój udział w kształtowaniu każdego trenującego.

● SZACUNKU: do siebie samego i wszystkich trenujących, dzięki czemu autentycznie dbamy o siebie wzajemnie. Szacunek wyrażamy symbolicznie przed i po sparingu podając sobie ręce, lub "przybijając piątkę". Szacunek należy się każdemu, a wzrasta tym bardziej im dana osoba ma większe umiejętności i im większy jest jej wkład dla całej społeczności. Przez szacunek do siebie cenimy sobie to kim jesteśmy na macie (zdobyte umiejętności, charakter, styl walki). Natomiast przez szacunek do współtrenujących cenimy to kim oni są, gdy trenujemy razem. Wszyscy reprezentujemy sobą wartości, którymi kierujemy się na macie także poza nią tak, by respektować każdego człowieka.

● RACJONALNOŚCI: która gwarantuje, że program treningowy jest praktyczny a metody treningowe skuteczne.

● OTWARTOŚCI: na nową wiedzę i umiejętności. Dzięki otwartemu umysłowi zabiegamy ciągle o swój rozwój intelektualny i fizyczny. Jesteśmy także otwarci na każdego, kto chce z nami bezpiecznie i sensownie trenować.

To właśnie ze względu na dużą wartość jaką niosą treningi oraz wyjątkowość kultury trenowania trener Piotrek zdecydował się otworzyć CMW. Są jednak prostsze przyczyny powstania akademii, które dobrze określa jego wypowiedź: "Zakładając CMW chciałem dać możliwość ludziom, aby poczuli to samo co ja czułem gdy uczestniczyłem w treningach i stosowałem techniki walki. Radość z każdego uzyskanego w sparingu rzutu, przetoczenia, czy poddania jest niesamowitym uczuciem, które powinien doświadczyć każdy bez względu na to kim jest i czym się zajmuje. Jest to uczucie, które choć na chwilę daje możliwość przekroczenia zwykłej codzienności. W tym sensie trening sportów walki zmienia świadomość. Ta pozytywna zmiana nie jest jednak na zawsze, lecz trzeba ją ciągle odnawiać. Dlatego też powstało CMW.""...jeśli idziesz za tym, co Cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na Ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było Ci jakoś pisane. Gdy to sobie uświadamiasz, zaczynasz spotykać ludzi, których obejmuje krąg Twojej szczęśliwości, i otwierają oni przed Tobą drzwi. Więc powiadam: idź za tym, co Ci daje szczęście, i nie bój się, otworzą się przed Tobą drzwi tam, gdzie ich wcale nie oczekiwałeś."
Joseph Campbell, "Potęga Mitu"